Pazarlamada Etiketin Önemi​

Etiket kullanımı pazarlama açısından en önemli kavramlar arasında yer alır. Bir etiket, bir ürün hakkında kabı, ambalajı veya ürünün kendisi hakkında bilgi içerir.

Etiketleme aynı zamanda ürünün ve şirket markasının da önemli bir parçasıdır. Ürünün pazarda öne çıkmasına yardımcı olur ve onu belirli bir markanın parçası olarak tanımlar. Bu, yüksek ve yoğun rekabet çağında önemlidir. Ayrıca kullanıcı odaklılık açısından etiketin önemi her zaman değerlidir. 

Örneğin bazı ürünlerde ürünlerin eser miktarda kuruyemiş içerdiği ve kuruyemiş alerjisi olan kişiler tarafından tüketilmemesi gerektiği yazılıdır. Bir etiket tarafından verilmesi gereken bilgilerin türü ve kapsamı, ilgili güvenlik ve nakliye yasalarına tabidir.

Roll Product Labels

Etiketlemenin Önemi​

Etiket bir ürünün pazarlanmasının önemli bir parçasıdır. Çünkü etiket müşterinin dikkatini çekmeye yardımcı olduğu için önemlidir. Ambalajla birleştirilebilir ve pazarlamacılar tarafından potansiyel alıcıları ürünü satın almaya teşvik etmek için kullanılabilir. Ambalaj ayrıca kolaylık ve bilgi aktarımı için de kullanılır. Paketler ve etiketler, paketin veya ürünün nasıl kullanılacağını, taşınacağını, geri dönüştürüleceğini veya imha edileceğini bildirir.

Etiket bir ürünü abartmak için de kullanılıyor. Ayrıca, tanımlama için de sıklıkla tercih edilir. Bu tür etiket tercihleri müşterilerin ürünü pazardaki diğer raflardan ayırt etmesine yardımcı olur. Bir kişi bir ürünün bileşenleri hakkında bilgi edinebilir. Bu, tüketiciler arasında tükettikleri ürün hakkında farkındalığın yayılmasına yardımcı olur ve etiket aynı zamanda içeriklerden bahsetmeye de imkan sağlar.

140910174449 70 removebg preview

Etiket ve Doğru Bilgi​

Etiket bir üründe çok önemli, belki de en önemli faktördür. Ürünle ilgili doğru bilgileri göstermelidir. Bu, ilaç gibi ürünlerde daha da önemlidir. Etiketleme, özellikle çocuklara yönelik bir ürün ise ürünün zararlı kimyasallar içerip içermediğine ilişkin bilgileri de içermelidir. Ayrıca ürünleri tescilli logo ve ticari barkod etiketi seçenekleriyle markalamak, sahte ürünleri piyasadan çekmeniz için size yasal bir avantaj da sağlar. Bu adımları atmak, satıcıların ve alıcıların taklit ürünleri belirlemesine yardımcı olur ve ayrıca, sahte ürünler tüketicilere zarar verdiğinde şirketinizi sorumluluk ve halkla ilişkiler sorunlarından korumaya yardımcı olur.

Bilgi için kullanılan etiket biçimleri gıda maddeleri ve hızlı tüketim malları gibi tüketici ürünlerinde kullanılmaktadır. Tüketiciye ürün hakkında bilgi vermek için kullanılırlar. Genellikle bu türler, ilişkili oldukları ürünlere zarar vermemeleri için çevre dostu maddelerden yapılır.

DieCutLabels removebg preview

Etiket ve Sağlık​

Güvenlik için tüketicilerin satın aldıkları ürünlerde hangi bileşenlerin bulunduğunu bilmeleri gerekir. Gıda maddeleri, kozmetikler ve ilaçlar için yasal olarak belirli ürün bilgilerinin (örneğin, ürünün bileşenleri) etiket üzerinde basılı olması gerekir ve kimyasal ürünler, tehlikeler ve bunlarla nasıl başa çıkılacağına ilişkin uyarılar göstermelidir. 

Dünya nüfusunun yaklaşık %10’unda bir çeşit gıda alerjisi vardır. Bu kişilerin tehlikeli ürünlerden kaçınmasına yardımcı olmak için düzenlemeler, fıstık, soya ve yumurta gibi yaygın alerjenlerin açık bir şekilde etiketlenmesini gerektirir. Dil ve yerleşim, ürünler arasında tek tiptir, bu tehlikelerin tanımlanmasını ve önlenmesini kolaylaştırır.

Farma Kuse Etiket

Talimatlar ve Tehlikeler​

Talimat için kullanılan etiket üzerinde verilen detaylar ürünün kullanımına ilişkin eksiksiz bilgilerin yanı sıra yaygın kullanım sorularının yanıtlarını da içermelidir. Örneğin, bir boya veya yapıştırıcının tamamen kuruması ve sertleşmesi için ne kadar süre gerekir? Kap açıldıktan sonra bir gıda maddesi ne kadar süre yenilebilir kalır? İkinci doz ilaç ne zaman alınabilir? Bu soruların etiket üzerinde yanıtlanması, kullanım hatalarının önlenmesine yardımcı olur.

Çoğu ürün için gerekli olmasa da etiket üzerinde müşterilerin ürünlerinizle ilgili sorularına yanıt alabilecekleri bir web sitesi veya telefon numarası sunmak iyi bir tercih olacaktır. Bu, potansiyel olarak zararlı aksiliklere yol açabilecek karışıklığı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

self adhesive labels removebg preview

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir